W SZACHU. OSTATNIA ROZGRYWKA

film fabularny

 • scenariusz: Maciej Dancewicz, Marek Bukowski
 • reżyseria: Marek Bukowski
 • zdjęcia: Artur Zdral
 • montaż: Tomasz Ostrowski PSM
 • producent: Telewizja Polska S.A.
  Radosław Niziołek
 • producent realizujący: STUDIO BESTA
  Jacek Stanclik, Piotr Mikołajczak
 • rok produkcji: 2023
 • czas: 59 min.

Udział STUDIO BESTA: produkcja, postprodukcja obrazu i dźwięku

 

Filmowa historia polskich szachistów, członków przedwojennej drużyny szachowej, która przez ponad dziesięć przedwojennych lat stanowiła światową czołówkę, a rozgrywane przez nich mecze stanowią po dziś dzień przykład mistrzowskich posunięć i partii.
Niebanalne osobowości z Akibą Rubinsteinem, Dawidem Przepiórką, Ksawerym Tartakowerem i późniejszym kontynuatorem ich sukcesów Mieczysławem Najdorfem oraz Paulinem Frydmanem i Kazimierzem Makarczykiem, tworzą film oparty o realia lat 30. XX wieku.
Główni bohaterowie niczym postaci z amerykańskiego kina lat trzydziestych, czy późniejszego Cinema Noir, tworzą zwartą grupę przyjaciół, której prym wiedzie charyzmatyczny Dawid Przepiórka, a genialny Akiba Rubinstein jest jej największą światową gwiazdą. Zmagania szachistów o największe trofea, oraz towarzyszące temu potykanie się z problemami zdrowotnymi arcymistrza Akiby Rubinsteina są głównymi wątkami filmu. Elegancki świat, którego pointę stanowi wybuch wojny i ostateczny rozpad złotej drużyny zwanej w świecie „Polskim szachowym „Bombenmannschaftem”. Argentyński szachowy pojedynek, będący równocześnie swego rodzaju pojedynkiem o życie Mieczysława Najdorfa i jego nostalgiczne spotkanie z Akibą Rubinsteinem dopełniają historię.
Doskonałe kreacje aktorów z Wojciechem Mecwaldowskim w roli Akiby Rubinsteina i Janem Wieczorkowskim kreującym postać Dawida Przepiórki, a także Jędrzejem Hycnarem wcielającym się w postać Mieczysława Najdorfa, to niewątpliwy atutu filmu.
W filmie wykorzystano unikalne wnętrza oraz wyjątkowe kostiumy, gdzie dbałość o szczegół i detal oddaje klimat przedwojennego Hamburga, Warszawy czy argentyńskiego Rosario.
Film „Szachy” jest część realizowanego przez TVP cyklu filmów fabularnych opowiadających o losach polskich przedwojennych sportowców.

Film dostępny na VOD
zobacz