beztajemnic

BEZ TAJEMNIC

serial obyczajowy (3 sezony) 
na podstawie “Be’Tipul” autorstwa Hagai Levi oraz Ori Sivan

  • reżyseria: Jacek Borcuch i Anna Kazejak
  • scenariusz adaptowany: Przemysław Nowakowski, Ewa Popiołek, Marek Kreutz, Joanna Pawluśkiewicz, Maria Wojtyszko
  • zdjęcia: Michał Englert
  • montaż: Maciej Pawliński PSM, Bartosz Pietras PSM
  • produkcja: TELEMARK Sp. z o.o.
  • rok produkcji: 2011-2013
  • czas: 25 min

Udział STUDIO BESTA: postprodukcja

Pierwszy polski serial HBO

 Premiera serialu została zaplanowana na jesień 2011 roku.

Główną postacią serialu jest psychoterapeuta (Jerzy Radziwiłowicz), który regularnie odbywa spotkania z pięciorgiem swoich pacjentów. Jest uznanym specjalistą i ojcem rodziny. Jednak sam zmaga się z problemami w życiu osobistym i zawodowym. Pochłonięty dylematami swoich pacjentów, musi zmierzyć się z niewygodnymi prawdami o sobie samym.

Serial „Bez tajemnic” jest inteligentny, odważny obyczajowo i bardzo angażujący emocjonalnie. Widz znajdzie w nim bohaterów, z którymi będzie mógł się utożsamić. Serial pokazuje oblicza nas samych, o których trudno nam mówić – mówi Aleksander Kutela, prezes HBO Polska. Plan zdjęciowy charakteryzował się niezwykle intymną atmosferą, wymagał od twórców skupienia, koncentracji, bo pokazywał silne emocje i odzwierciedlał prawdziwe sesje terapeutyczne – mówi Anna Skonieczna, producent ze strony HBO. Siłą tego serialu jest scenariusz, jak i niebanalne, wiarygodne kreacje aktorskie – dodaje Jerzy Dzięgielewski, producent kreatywny ze strony HBO.

Obok Jerzego Radziwiłowicza występują w rolach pacjentów Małgorzata Bela, Ilona Ostrowska, Łukasz Simlat, Marcin Dorociński oraz Aleksandra Kusio. W roli superwizorki głównego bohatera zobaczymy Krystynę Jandę, a w roli jego żony – Annę Radwan.

Serial reżyserują Jacek Borcuch i Anna Kazejak. Autorami zdjęć są Michał Englert i Mateusz Wichłacz. Producentem wykonawczym jest Anna Kępińska – TELEMARK Sp. z o.o.

O BOHATERACH

Głównym bohaterem serialu jest Andrzej Wolski (Jerzy Radziwiłowicz), pięćdziesięciokilkuletni psychoterapeuta przeżywający kryzys w życiu prywatnym i zawodowym. Pochłonięty problemami swoich pacjentów, Andrzej musi zmierzyć się z niewygodnymi prawdami o sobie samym. Poszczególne odcinki serialu są zapisem sesji terapeutycznych prowadzonych przez Andrzeja; historia każdego z pacjentów stanowi oddzielny wątek rozgrywający się na przestrzeni dziewięciu tygodni.

Jedną z pacjentek jest Weronika Kasprzyk (Małgorzata Bela), trzydziestoletnia lekarka, która jest pacjentką Andrzeja od roku. Poznajemy ją w momencie, w którym zdobywa się na odwagę i na zakończenie sesji wyznaje Andrzejowi miłość. Ta deklaracja zachwieje światem Andrzeja: sprawi, że zacznie kwestionować nie tylko sens swojego małżeństwa, ale i ideę terapii w ogóle.

Najtwardszy orzech do zgryzienia stanowi dla Andrzeja Szymon Kowalczyk (Marcin Dorociński) – komandos, który przedwcześnie wrócił do kraju z misji w Afganistanie. Szymon dość obcesowo wyjawia powód swojej wizyty. Nie owija w bawełnę. W ostrych, żołnierskich słowach relacjonuje masakrę ludności cywilnej, w której brał udział. Z czasem okaże się jednak, że wojenna tragedia to tylko jeden z elementów pogmatwanego życiorysu Szymona.

Zosia Werner (Aleksandra Kusio), szesnastoletnia, wybitnie uzdolniona skrzypaczka, jest najmłodszą pacjentką Andrzeja. Zamknięta w sobie i nad wiek dojrzała Zosia ostentacyjną pewnością siebie maskuje dużą wrażliwość. Podczas kolejnych sesji Andrzej będzie próbował pomóc Zosi uporać się z jej autodestrukcyjnymi skłonnościami. Dość szybko odkryje, że centralną postacią w życiu dziewczyny jest jej wiecznie nieobecny ojciec, popularny operator filmowy. Andrzej ma do Zosi szczególny, osobisty stosunek – dziewczyna jest bowiem rówieśnicą Hani, jego córki. Relacja Andrzeja z Zosią stanowi na wielu płaszczyznach odbicie jego więzi z Hanią, nadszarpniętej przez kryzys w małżeństwie Wolskich.

Jacek (Łukasz Simlat) i Anita (Ilona Ostrowska) Skotniccy to kolejni pacjenci Andrzeja. Głównym problemem tej pary jest ciąża Anity. Jacek jest szczęśliwy, że wreszcie będą mieli drugie dziecko, Anita jest z kolei przerażona tą perspektywą i rozważa aborcję, co wywołuje furię Jacka. Z czasem okazuje się jednak, że konflikt o ciążę jest jedynie fasadą, pretekstem, który ujawni głębsze problemy w związku Jacka i Anity. Historia Jacka i Anity to dramatyczna love story dwójki ludzi, którzy nie są w stanie się porozumieć, chociaż bardzo się kochają.

Spotkania u Barbary (Krystyna Janda) stanowią dla Andrzeja zwieńczenie kolejnych, coraz trudniejszych tygodni. Andrzej ma do Barbary stosunek ambiwalentny: z jednej strony potrzebuje jej rady i pomocy, z drugiej wciąż ma do niej żal o to, że kiedyś zawetowała jego kandydaturę na szefa ośrodka terapeutycznego, w którym oboje pracowali. Praktycznie każde spotkanie Andrzeja i Barbary kończy się kłótnią. A jednak Andrzej ciągle wraca.

Beata Wolska (Anna Radwan), żona Andrzeja i jego była studentka, zrezygnowała ze swoich ambicji zawodowych, by stworzyć dom dla Andrzeja i trójki ich dzieci. Rola matki i żony przestaje jej jednak wystarczać. Przyczynia się do tego kryzys w małżeństwie Wolskich, które zaczyna bardziej przypominać sprawnie działające przedsiębiorstwo niż związek dwojga kochających się ludzi. Beata czuje się odtrącona przez Andrzeja. W jakimś sensie zazdrości pacjentom Andrzeja, którzy mogą liczyć na jego pełne zaangażowanie. Najtrudniejszym sprawdzianem dla Beaty będzie pojawienie się w życiu Andrzeja Weroniki.