londynczycy

LONDYŃCZYCY, LONDYŃCZYCY 2

serial obyczajowy (29 odc.)

 • reżyseria: Greg Zgliński, Maciej Migas, Kordian Piwowarski, Wojciech Smarzowski
 • scenariusz: Marek Kreutz, Ewa Popiołek, Robert Mąka
 • zdjęcia: Tomasz Dobrowolski, Marek Traskowski, Janusz Sus
 • montaż: Maciej Pawliński PSM, Leszek Starzyński PSM, Sławomir Piernik PSM, Tomasz Ostrowski PSM, Jacek Stanclik PSM
 • muzyka: Radosław Luka
 • produkcja: TELEMARK Sp. z o.o.
 • rok produkcji: 2008-2009
 • czas: 45 min

Udział STUDIO BESTA:  sprzęt zdjęciowy, postprodukcjaOpowieść o nowej polskiej emigracji. Bohaterowie serialu odważyli się zmienić swój los i za granicą zaczęli wszystko od zera. Dla nich Londyn jest nie tylko miejscem pracy. To miasto, w którym walczą o życie.

„Londyńczycy” są filmowym portretem Polaków na Wyspach. Serial mówi o problemach i trudnych wyborach, przed którymi stają każdego dnia, pokazuje ich w chwilach największego szczęścia i najboleśniejszych porażek. „Londyńczycy” to także fabularna kronika najnowszej polskiej emigracji. Scenarzyści Ewa Popiołek i Marek Kreutz spędzili wiele tygodni wśród Polaków w Londynie. Poznawali ich codzienne życie, obserwowali kłopoty, przysłuchiwali się wyjątkowym emigracyjnym historiom. Powstał serial, który jest fabularną fikcją, ale wszystko, o czym opowiada, kiedyś się komuś przydarzyło.

 

Informacje Prasowe:

07.12.2009

 • bbc

  W dniu 7.12 do siedziby firmy TELEMARK – producenta „Londyńczyków” przyjechali realizatorzy i twórcy filmu dokumentalnego BBC. Film poświęcony jest emigracji w Wielkiej Brytanii. Jednym z poruszonych tematów jest Polonia mieszkająca i pracująca w Londynie. Reżyser filmu Simon Thomson zainteresował się naszym serialem i postanowił specjalnie przyjechać do Polski, by zrobić wywiad z producentką serialu Dorotą Kośmicką, aktorem Lesławem Żurkiem i edytorami serii: Kają Krawczyk i Maciejem Kubickim. Reżyser przyznał, że dużo słyszał o „Londyńczykach” i twierdzi, że reportaż o powstawaniu i realizacji naszego serialu dopełni jego obraz o emigracji.

04.10.2009

 • Feta na cześć LONDYŃCZYKÓW
W ostatnią niedzielę ekipa, aktorzy, producenci, twórcy i przyjaciele serialu świętowali zakończenie zdjęć. Ale nie jest to dla nas koniec pracy, o nie! Cały czas trwają prace nad montażem i udźwiękowieniem kolejnych odcinków. Zapraszamy do obejrzenia krótkiej relacji z bankietu na oficjalnej stronie serialu Londyńczycy.

01.10.2009

 • 
Ostatni klaps na planie LONDYŃCZYKÓW
No i stało się! Zdjęcia do drugiej serii LONDYŃCZYKÓW przeszły do historii. W czwartek, pierwszego października, padł ostatni klaps na planie. Przypomnijmy. Zdjęcia ruszyły 22 maja. Od tamtego czasu ekipa licząca niemal 70 osób spędziła na planie 102 dni (w tym 26 dni w Anglii). W zdjęciach wzięło udział 200 aktorów i epizodystów!

20.09.2009

 • 
Wielki triumf reżysera LONDYŃCZYKÓW w Gdyni
 Wojtek Smarzowski (reżyserujący osiem odcinków drugiej serii LONDYŃCZYKÓW) otrzymał na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni dwa prestiżowe wyróżnienia: nagrodę za reżyserię filmu „Dom zły” i nagrodę za scenariusz tego filmu (wspólnie z Łukaszem Kośmickim). Serdecznie gratulujemy!

14.09.2009

 • 
Nasz serial został nominowany do nagrody specjalnej w tegorocznej 61. edycji festiwalu produkcji telewizyjnej Prix Italia, który odbędzie się w Turynie w dniach 20 – 26 września br. To najstarsza tego typu impreza na świecie.

11.07.2009

 • 
Nasza produkcja zdobyła Nagrodę dla Najlepszego Serialu TV oraz Nagrodę za Najlepszą Drugoplanową Rolę Żeńską dla Natalii Rybickiej na zakończonym w sobotę Międzynarodowym Festiwalu Produkcji TV w Rzymie – Roma Fiction Fest.
Jest to pierwsza tak duża nagroda dla polskiego serialu telewizyjnego na świecie, mimo że sami „Londyńczycy” zdobywają uznanie najważniejszych światowych imprez telewizyjnych od jakiegoś już czasu, o czym świadczyły ostatnie nominacje dla serialu w Monte Carlo i w Banff w Kanadzie. Festiwal w Rzymie trwał w dniach 6–11 lipca, a „Londyńczycy” wygrali m.in. z „Breaking Bad”, „Survivors” i „Law & Order”.

29.05.2009

 • 
Kolejna nominacja LONDYŃCZYKÓW! 
Tym razem LONDYŃCZYCY dostali się do konkursu RomaFictionFest, który będzie się odbywal w dniach 6-11.07.

27.05.2009

 • 
Trzeci odcinek LONDYŃCZYKÓW zdobył Nominacje do Nagród Rockie nadchodzącego Banff World Television Festival, który odbędzie się po raz 30. w kanadyjskim kurorcie, gromadząc najważniejszych twórców programów telewizyjnych w Ameryce Płn. Festiwal będzie trwał w dniach 7-10 czerwca. 
LONDYŃCZYCY znaleźli się w doborowym towarzystwie – są nominowani w kategorii „serie i seriale” obok „Desperate Housewives” , „Lost” , „Survivors” i „Ugly Betty”

16.05.2009

 • 
Nasza produkcja została nominowana do Nagród Złotej Nimfy, w ramach 49. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Telewizyjnych w Monte-Carlo. LONDYŃCZYCY zostali nominowani w aż czterech kategoriach: Najlepszy Międzynarodowy Producent, Najlepszy Europejski Producent, Najlepsza Rola Aktorska (Lesław Zurek i Przemysław Sadowski), Najlepsza Aktorska Rola Żeńska (Natalia Rybicka i Gabriela Muskała). Nasz serial konkurować będzie z najnowszymi produkcjami z całego świata m.in. z „Tudorami” i „Lost”. Łącznie w konkursie bierze udział 31 produkcji z 20 krajów.
49. Międzynarodowy Festiwalu Filmów Telewizyjnych w Monte-Carlo odbędzie się w dniach 7 – 11 czerwca pod patronatem Księcia Monako.

23.04.2009

 • 
Nasz serial został wyróżniony w kategorii „dramatic series” podczas jubileuszowej, 45. edycji prestiżowego Międzynarodowego Konkursu Produkcji TV w Chicago- Hugo Television Awards 2009. 
Ceremonia ogłoszenia laureatów odbyła się 22 kwietnia, w chicagowskim centrum kultury, Claudia Cassidy Theater. Wśród gości znaleźli się reprezentanci amerykańskiego przemysłu telewizyjnego i najbardziej wpływowych międzynarodowych stacji telewizyjnych.

15.02.2009

 • 
Nominacja do Wiktorów! 
Reżyser formatujący „LONDYŃCZYKÓW” Greg Zgliński został nominowany w kategorii „twórca najlepszego programu telewizyjnego”. Gratulujemy!

26.01.2009

 • 
Dziękujemy naszym widzom! Pierwszy sezon serialu „Londyńczycy” śledziło średnio 3,83 mln widzów. 
Emitująca serial Jedynka była w paśmie jego emisji była zdecydowanym liderem rynku.

15.12.2008

 • 
LONDYŃCZYCY są kandydatem do Telekamery Tele Tygodnia w kategorii „serial obyczajowy”. 
Plebiscyt Telekamery Tele Tygodnia, organizowany przez redakcję magazynu „Tele Tydzień”, odbędzie się juz po raz dwunasty.

Przejdź do oficjalnej strony serialu