dwiestronymedalu

DWIE STRONY MEDALU

serial obyczajowy (114 odc.)

  • reżyseria: Grzegorz Warchoł
  • zdjęcia: Krzysztof Pakulski
  • montaż: Grażyna Gradoń PSM, Tomasz Ostrowski PSM, Sławomir Piernik PSM, Jacek Stanclik PSM
  • scenariusz: Jarosław Sokół
  • produkcja: BESTA FILM Stanisław Krzemiński
  • rok produkcji: 2006
  • czas: 25 min

Udział STUDIO BESTA: sprzęt zdjęciowy, sprzęt dźwiękowy i postprodukcja

Serial obyczajowy, z doskonałą obsadą i wartką akcją, pełną emocji towarzyszących sportowej – i nie tylko – rywalizacji bohaterów. 
Wyraziste postaci i mocne osadzenie w rzeczywistości małego miasteczka pozwolą wielu widzom odnaleźć w tym serialu sytuacje znane z własnego życia. 

”W życiu jak w sporcie – najważniejsze nie dać za wygraną” – tak można przedstawić motto serialu. Osadzenie akcji w klubie sportowym nie jest przypadkowe.

Opierając się na wątkach sportowych twórcy serialu przedstawiają „dwie strony medalu” – towarzyszące młodym bohaterom emocje i problemy związane zarówno ze sportową walką jak i z codziennym życiem. 
Bohaterowie, jak miliony Polaków, zmagają się z wieloma problemami – kłopotami rodzinnymi czy nieumiejętnością odnalezienia się w rzeczywistości, którą rządzą trudne do zaakceptowania reguły.

W czasach gdy światem rządzi pieniądz i nie zawsze jasne układy, zasady fair play wyniesione ze sportowej rywalizacji mogą stać się jedyną słuszną drogą – mówią twórcy „Dwóch stron medalu” – Ten serial pozwala nam się zatrzymać i zastanowić nad tym, co w życiu jest naprawdę ważne. Jak codziennie stawiać czoła rzeczywistości, by nie polec w tym pojedynku.

W serialu biorą udział znakomici aktorzy, m. in. Daniel Olbrychski i Gabriela Kownacka, a także Sławomir Orzechowski, Ewa Wencel i wielu aktorów młodego pokolenia: Tomasz Karolak, Marta Żmuda-Trzebiatowska, Jakub Strzelecki, Karolina Nolbrzak i Maciej Brzoska. 
Autorem scenariusza jest Jarosław Sokół, znany min. ze „Statystów”, „Superprodukcji”, „Pieniądze to nie wszystko” a reżyserem – Grzegorz Warchoł, który reżyserował również filmy; „Dziki”, „Okazja” czy, ostatnio, serial „Dylematu 5”.

O serialu


Akcja serialu rozgrywa się w klubie sportowym „Gamrat” w 20-tysięcznym Szczelinie. Niegdyś dobrze prosperujący klub dziś ma poważne problemy finansowe. Podobnie jest w całym mieście – większość mieszkańców była zatrudniona w jedynym istniejącym tu zakładzie produkcyjnym, obecnie sprywatyzowanym. Nowym właścicielem zakładu jest były wychowanek szczelińskiego domu dziecka, dziś biznesmen – Adam Zalewski (Tomasz Karolak). Zalewski jest obecnie jedyną deską ratunku dla upadającego klubu. Jeśli zgodzi się zostać jego sponsorem, sport w miasteczku będzie uratowany. 

Szczeliński klub funkcjonuje jak rodzina. Jego prezesem jest Wysocki (Sławomir Orzechowski), który poświęcił dla klubu małżeństwo i życie rodzinne. Dziś klub jest dla niego domem, a on sam bardziej przyjacielem i powiernikiem młodych ludzi niż managerem. 

Prezes Wysocki ma wokół siebie wielu oddanych współpracowników. Jest wśród nich były bokser Toni (w tej roli Daniel Olbrychski), niezwykle barwna postać, który mimo skończonej sześćdziesiątki przygotowuje się do matury. Skłoniła go do tego przyjaźń z 13-letnim Jurkiem (Kajetan Szewczyk).W serialu występuje wielu bohaterów, których losy zaskakują i pobudzają do refleksji. Jeden z podopiecznych klubu, kolarz Sebastian Żelazek (Jakub Strzelecki) pokaże widzom czym jest prawdziwa walka i jak osiąga się najwyższe szczyty. Sebastian, dobrze zapowiadający się sportowiec straci zdrowie w wyniku dramatycznego wypadku – czy wróci do sportowej formy i czy uda mu się pokonać swoje słabości…? 

Pomiędzy członkami klubu powstają się rozmaite relacje, łączą ich różne emocje. Od czystej rywalizacji, po nienawiść, zazdrość, walkę o władzę i wpływy. Jest też miejsce na wielkie przyjaźnie, miłości i zdrady…

Piosenka tytułowa „Dwie Strony Medalu”

Muzyka – Romuald Lipko
Słowa – Jan Biernacki

Maraton losu 
Bieg szybki lub nie
Poprzeczka celu
 – Więc odbij się
Falstarty uczuć 
Skok w górę lub w bok
Wielobój wrażeń
 – Na starcie tłok

Ref.:
Każdy medal ma dwie strony 
 Żeby wygrać trzeba grać
Nawet kiedy cel szalony 
 To nie warto z boku stać
Serce jest i jest zła krew 
 Ktoś odbiera ci koronę
Czasem miłość, częściej gniew 
 Obróć medal – obróć w drugą stronę
Tafla układów
 Tam ślizga się ktoś
 Jest na spalonym
 – Pohamuj złość
Skocznia kariery 
Trening wciąż trwa 
Zatruty doping
 – Ciągnie do dna…

Ref.:
Każdy medal ma dwie strony…
Mecze rozpaczy 
Rzut karny jak cios 
Rekord sukcesu
 – Zachwytu głos
Gole i faule
 Do biegu coś gna 
Medal i gwizdy
 – To nasza gra

Ref.:
Każdy medal ma dwie strony…