instynkt

INSTYNKT

serial kryminalny

  • reżyseria: Patryk Vega
  • scenariusz: Andrzej Gołda
  • zdjęcia: Krzysztof Mieszkowski
  • montaż: Tomasz Ostrowski PSM, Maciej Pawliński PSM
  • muzyka: Łukasz Targosz
  • produkcja: TELEMARK Sp. z o.o.
  • rok produkcji: 2011
  • czas: 45 min

Udział STUDIO BESTA:  sprzęt zdjęciowy, postprodukcja

„INSTYNKT” to 13-odcinkowy współczesny serial kryminalny z kobiecą bohaterką w roli głównej. Anna Oster to tajemnicza i atrakcyjna pani komisarz z wydziału dochodzeniowo-śledczego stołecznej komendy Policji (w tej roli Danuta Stenka), która dzięki wyjątkowemu instynktowi rozwiązuje wraz ze swoim młodszym partnerem, Tarkowskim, skomplikowane zagadki kryminalne. Znakiem szczególnym Oster jest jej enigmatyczna przeszłość, która powoli będzie odsłaniać się przed widzem i… przed nią samą.

Akcja osadzona jest w Warszawie i okolicy. Serial łączy w sobie strukturę epizodyczną – w każdym odcinku zostaje rozwiązana jedna zagadka kryminalna – i kontynuacyjną, bo wątki osobiste Oster i pracujących z nią na komendzie policjantów: jej byłego męża – szefa wydziału inspektora Jana Rogoża, podkomisarza Krzysztofa Tarkowskiego, podkochującej się w nim policjantki Oli Lewickiej i ambitnego prokuratora Grzegorza Wójcika – przechodzą z odcinka na odcinek.

Dochodzenia prowadzone przez Oster dotyczą zabójstw dokonywanych z przeróżnych motywów i w najróżniejszych środowiskach, ale na ogół przez tzw. „zwykłych ludzi”, których popychają do zbrodni stare jak świat namiętności: pożądanie (odcinek „Dobrodziej”), strach („Ten pierwszy raz”), chciwość („Bilet do Hollywood”), potrzeba dominacji („Złamane serce”) a czasem zwykły zbieg okoliczności („Zniknięcie”).

Ekranowe śledztwa rozgrywają się więc w sferze psychologii i emocji – położenie silnego akcentu na obyczajowość i relacje międzyludzkie ma poszerzyć widownię o tych, którzy nie są klasycznymi amatorami standardowych seriali kryminalnych.

Chcąc wskazać unikalne cechy serialu, należy przede wszystkim podkreślićwyjątkowość głównej bohaterki. Anna Oster jest kobietą tajemniczą – nic nie wiemy o jej historii, za to z jej zachowania czytamy, że przeszłość wycisnęła na niej bardzo silne piętno. Oster jest niezwykle skuteczna w rozwiązywaniu zagadek kryminalnych, bo, poza wielką wiedzą i doświadczeniem, zawsze kieruje się swoim niezwykłym instynktem. To ją wyróżnia w środowisku policyjnym. Poza tym jest piękną kobietą, która wiele zmieni w życiu stołecznej komendy…

W rolę Anny Oster wciela się Danuta Stenka. To jedna z nielicznych aktorek podziwiana przez młodszą jak i starszą widownię, uwielbiana zarówno przez kobiety jak i mężczyzn. Danuta Stenka w roli głównej to gwarancja szerokiej widowni (w tym również licznego grona fanów aktorki).

Reżyserem serialu jest Patryk Vega, którego renomę wybitnego fachowca stworzył inny serial TVP2, czyli „Pitbull”. A więc „Instynkt” jest powrotem reżysera do „Dwójki”. Patryk Vega uchodzi za specjalistę od gatunku kryminalnego a jednocześnie realizatora zdolnego pozyskać szeroką widownię, czego potwierdzeniem jest wielki sukces frekwencyjny i finansowy ostatniego filmu kinowego tego reżysera („Ciacha”). Oryginalna koncepcja inscenizacyjna zapewni „Instynktowi” wyjątkową pozycję wśród proponowanych w wiosennej ramówce premier.

W warstwie wizualnej „Instynkt” będzie nowoczesnym, wyestetyzowanym, wizualnie atrakcyjnym kryminałem, w którym przedstawianie świata optyką głównego bohatera i subiektywne, skupiające naszą uwagę dłuższe ujęcia zapewnią spójność formy z treścią.

Nowoczesność opowiadania kamerą zostanie osiągnięta dzięki realizacji w oparciu o zdobycze amerykańskiego języka filmowego i narzędzia takie jak steadicam, który jest silnie zakodowany w percepcji widzów jako środek opowiadania wykorzystywany przy najnowszych amerykańskich hitach telewizyjnych.

Wyestetyzowana, plastyczna scenografia uosobi najlepsze aspiracje Polaków, a klasyczny kontrast i podniesiona na etapie korekcji barwnej saturacja da wrażenie głębi obrazu i bogatej zawartości koloru w każdym kadrze. Całość stworzy nową jakość i będzie wizytówką „Dwójki” jako przykład nowoczesnego serialu kryminalnego.

„Instynkt” jest serialem, który na polskim rynku serialowym wyróżnia wyjątkowa tajemnica głównej bohaterki i narracyjna dwutorowość opowiadania: każdy odcinek to opowieść o jednej zbrodni i śledztwie, które rozwiązuje jej zagadkę, ale dodatkowo – przez wszystkie odcinki – towarzyszy widzom oryginalny i wciągający wątek historii głównej bohaterki. Akcja prowadzona jest tak, by wciąż zaskakiwać widza losami Oster i jednocześnie wciągać nową widownię kolejnymi zagadkami kryminalnymi. Na tych dwóch poziomach jest prowadzona swoista gra z widzem: czy Oster (a my wraz z nią) odkryje swoją tajemnicę; czy naszym policjantom uda się rozwikłać kolejną zagadkę kryminalną?

Innymi słowy – widzom będą towarzyszyć dwa pytania: Kto zabił? i Jaka jest tajemnica Anny Oster?