ARCHIWISTA

serial kryminalny

  • scenariusz: Dominik W. Rettinger, Piotr Rzepka, Bartek Janiszewski,
    Katarzyna Górtat-Rzepka, Magdalena Żakowska, Joanna Pawluśkiewicz
  • reżyseria: Maciej Żak, Robert Wichrowski
  • zdjęcia: Jakub Stolecki
  • montaż: Wojciech Mrówczyński PSM, Adam Kwiatek PSM
  • produkcja: Rock and Roll Production
  • rok produkcji: 2019-2020
  • czas: 43 min.

Udział STUDIO BESTA: postprodukcja obrazu i dźwięku

 

W tytułowej roli pracownika policyjnego archiwum, obdarzonego ponadprzeciętną pamięcią i wyjątkową inteligencją, wystąpi Henryk Talar. W rozszyfrowywaniu dawnych, nierozwiązanych spraw partnerować mu będzie młoda, ambitna policjantka Zuza – w tej roli Paulina Gałązka.

Emerytowany pracownik policyjnego archiwum, Henryk Mikos za punkt honoru postawił sobie rozwiązywanie umorzonych przed laty spraw i oddanie winnych w ręce sprawiedliwości. Henryk przez lata analizował akta i… cierpliwie czekał. Zbieg okoliczności sprawił, że do archiwum, które Henryk uważa za swoje królestwo, trafia młoda, ambitna policjantka Zuza Wasiluk. Początkowo uważa starszego pana za dziwaka, szybko dochodzi jednak do wniosku, że warto z nim współpracować. Henryk czyni z Zuzy swoją tajną wspólniczkę w kryminalnych śledztwach, a kiedy trzeba – zbrojne ramię. Henryk i Zuza wciągają też do współpracy policjanta, który się w niej podkochuje, Tomasza Stachurę.

Każdy odcinek „Archiwisty” opowiada historię innego zabójstwa, a akcja serialu rozgrywa się w zrewitalizowanym Żyrardowie i jego przepięknych okolicach.

Inspiracją do historii przedstawianych w serialu, były autentyczne, nierozwiązane sprawy zabójstw.

W stałej obsadzie wystąpi plejada gwiazd: Mirosław Zbrojewicz, Rafał Mohr, Maria Gładkowska, Sylwia Juszczak-Krawczyk, Beata Fido, Mateusz Kmiecik oraz Angelika Kurowska. W poszczególnych odcinkach pojawią się: Jana Wieczorkowski, Izabela Kuna, Rafał Maćkowiak, Jan Jankowski oraz Lech Dyblik.