dwiemilosci

DWIE MIŁOŚCI

film fabularny

  • reżyseria: Mirosław Bork
  • scenariusz: Marlis Ewald
  • zdjęcia: Otto Kirchhoff, Jürgen Heimlich
  • montaż: Sławomir Piernik PSM
  • produkcja: BESTA FILM Sp. z o.o.
  • rok produkcji: 2001
  • czas: 89 min

Udział STUDIO BESTA: postprodukcja

Christina – młoda niemiecka dziennikarka, otrzymuje polecenie przygotowania reportażu z Mazur dla niemieckiej prasy kolorowej. Nie ma na to najmniejszej ochoty, bo właśnie ma wyjechać z Thomasem, swym szefem i jednocześnie narzeczonym do Francji na od dawna planowany urlop. Niestety, narzeczony jest przede wszystkim szefem, próba buntu się nie udaje i Christina musi pojechać do Polski. Jakby tego było mało, w dzień wyjazdu nieznani sprawcy kradną jej samochód, narzeczony pozostawia ją samej sobie i jedyną szansą ratunku staje się Elza – pochodząca z Mazur babka Christiny, a jeszcze bardziej jej samochód. Elza, pełna wigoru starsza pani, zgadza się na pożyczenie samochodu, jednak tylko pod warunkiem, że jego najważniejszą zawartością w ciągu całej podróży będzie ona sama. Christina godzi się, chcąc nie chcąc, i dla obu Niemek rozpoczyna się najważniejsza podróż w ich życiu.

Dla Elzy to podróż sentymentalna – pierwszy raz po wojnie znajduje się w kraju dzieciństwa i młodości. Razem z nią jeszcze raz przeżywamy uroki tej niezwykłej ziemi. Jednak szybko orientujemy się, że starsza pani, ukrywa swój prawdziwy cel – poszukiwanie Joachima, swej pierwszej miłości.

Dla Christiny konieczność liczenia się z kaprysami babki, to jeszcze jedno utrudnienie, nie dostrzega, że los jej sprzyja dając szansę na niezwykły materiał dziennikarski. Tę szansę dostrzega za to Marek – łowca chmur, polski fotograf, pasjonat Warmii i Mazur wynajęty przez Christinę. Odmienne widzenie dziennikarstwa, historii prawdziwej i osobistej, natychmiast doprowadza do ostrego konfliktu pomiędzy Christiną i Markiem, konfliktu który krok po kroku przeradza się w nieuświadomione uczucie. Kiedy jednak w końcu oboje orientują się, jak daleko zabrnęli, do Olsztyna przyjeżdża Thomas, a babka odnajduje ślady Joachima…

„Dwie miłości” to opowieść o miłości, która nie mogła się zrealizować – historia brutalnie rozłączyła Joachima i Elzę tylko dlatego, że ich rodzice, pochodzący z tej samej wioski, należeli do dwóch walczących ze sobą narodów.

„Dwie miłości” to opowieść o miłości, która ma wreszcie swą szansę – współczesna historia daje ją Christinie i Markowi pod warunkiem, że potrafią ją wykorzystać.

„Dwie miłości” to opowieść o miłości do ziemi. Polskich i niemieckich bohaterów filmu łączy fascynacja Warmią i Mazurami. Ich próby porozumienia nieoczekiwanie właśnie tu znajdują swe mocne podstawy.