plebania

PLEBANIA

Telenowela (1829 odc.)

  • produkcja: BESTA FILM Sp. z o.o.
  • rok produkcji: 2000 – 2011
  • czas: 23 min

Udział STUDIO BESTA:  sprzęt zdjęciowy, sprzęt dźwiękowy i postprodukcja

Pomysł na telenowelę „Plebania” zrodził się w naszej firmie w 1999 roku. Akcja telenoweli rozgrywa się wokół tytułowej plebanii, która w społeczności gminnej jest miejscem wyjątkowym. To nie tylko przedsionek do „sacrum”, ale przede wszystkim – miejsce, w którym ogniskuje się większość miejscowych zdarzeń, problemów i konfliktów. To zazwyczaj właśnie tutaj przeplatają się i krzyżują losy mieszkańców. Tu się rejestruje, załatwia, rozmawia, skarży, pochlebia, przeklina, składa datki, otrzymuje dary, zostawia ból, czerpie nadzieję lub doznaje rozczarowań. Nie ma prawie takiego zdarzenia, które, wcześniej czy później, nie odbiłoby się echem na plebanii.

Plebania jest także domem – miejscem, w którym ludzie żyją: pracują, jedzą, śpią, chorują, rozmawiają, kłócą się i godzą. W naszej opowieści będzie ona zamieszkana przez wiele osób. Tak się bowiem złożyło, że plebania jest nie tylko miejscem pracy i domem dla proboszcza oraz jego wikarego, ale także dla starej gospodyni i niektórych członków jej rodziny. Także siostra plebana znajduje tu na pewien czas schronienie wraz ze swoją małą córką. Sam proboszcz zaś nie tylko dzieli dach z tymi ludźmi, ale i jest z nimi emocjonalnie związany. I w radości, i w smutku…

Zbiorowym bohaterem telenoweli „Plebania” jest wielopokoleniowa „rodzina księdza proboszcza”. Mimo, iż jej poszczególni członkowie żyją swoim odrębnym życiem, to jednak często łączą ich wzajemne sprawy i interesy. Mają różne charaktery, różne temperamenty, są w różnym wieku i wykonują różne zawody – każdy z nich wnosi do naszej opowieści coś innego. Ich historie, splecione często z losami innych mieszkańców parafii, zostały skonstruowane tak, aby w jak największym stopniu wzbudzały emocje i zaciekawienie ich dalszym ciągiem.

Akcja telenoweli „Plebania” dzieje się na wschodnim pograniczu Polski, obszarze w niewielkim stopniu spenetrowanym przez telewizyjną produkcję fabularną. Upadające rolnictwo, bardzo wysokie bezrobocie, nielegalny handel wymienny z mieszkańcami ościennych państw, walka o lokalne wpływy, konflikty narodowościowe – to ciemne oblicze tych stron. Szacunek do trudno dostępnej pracy, poczucie więzi lokalnych, głęboka świadomość rodzimych tradycji, potrzeba życia we wzajemnej tolerancji, próba zachowania godności w obliczu nędzy, wspólna, organiczna praca gminnych społeczeństw – to stron tych oblicze jasne.

Różne religie, kultury, zwyczaje, miejscowe kościoły, cerkwie, zamki i legendy – tworzą malowniczy klimat dla wszystkich dziejących się w telenoweli wydarzeń.

Każdy, niezależnie od wieku, płci, zawodu, światopoglądu i orientacji politycznej, powinien znaleźć w tej telenoweli coś dla siebie. Radość, smutek, zaciekawienie, zadumę… od pierwszego do ostatnio wyprodukowanego odcinka.